Event 1  Girls 600 Meter Run CC Under 9

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   610 Murphy, Kim Glenmore 2:09.20

      2   605 Byrne, Karen   8    Dunleer 2:09.40

      3   609 Conroy, Katy    7 Parnell AC 2:16.60

      4   614 Fegan, Michaela               7 Armagh     2:18.90

      5   602 Kelly, Saoirse                  8 Blackrock    2:20.90      1

      6   606 Finnegan, Lauren   7 Dunleer     2:26.70

      7   611 Mc Keon, Caby Glenmore 2:29.50

      8   650 Faulkner, Tara Blackrock 2:31.50                      2

      9   603 Mc Elaeney, Aine       8 Blackrock    2:50.80      3

    10   604 O'Reilly, Aine     7 Blackrock 2:52.40                4

    11   601 D'Arcy, Meghan                 7 Blackrock  2:55.30

 

Event 3  Girls 800 Meter Run CC Under 11

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   831 Dempsey, Laura 10 Trim   3:00.50

      2   854 Sawgiven, Fiona 10 Canon Burke 3:05.50

      3   824 Baker, Naoise                   9 Parnell AC 3:06.50

      4   804 Fay, Emma 10      Ardee 3:07.20                1

      5   850 Mc Tega, Amy         10 Boyneac    3:09.50

      6   803 Donnelly, Aoife 10 Ardee 3:11.10     2

      7   806 Murray, Hannah              10 Ardee 3:13.10     3

      8   845 Mc Ateer, Orla         10 Canon Burke 3:15.20

      9   828 Johnston, Jade   10 Tallaght     3:15.70

    10   809 Carr, Rebecca                9 Blackrock    3:16.40      4

    11   825 Conroy, Aoife    9 Parnell AC 3:19.30

    12   807 Daly, Shauna               10 Armagh     3:20.40

    13   849 Mc Donne, Kirsty   10 Boyneac    3:20.90

    14   818 Holdcroft, Katie Ann   9        Dunleer 3:21.80

    15   811 Fee, Sarah Jane          10 Blackrock    3:22.90      5

    16   830 De Largy, Sorcha        9 Trim   3:23.90

    17   813 Kelly, Alanah                  9 Blackrock    3:24.80      6

    18   816 Mc Guigan, Megan     9 Blackrock    3:26.80      7

    19   844 Laverty, Eva 10 Canon Burke 3:29.50

    20   837 Quigley, Saracha Glenmore 3:31.60

    21   801 Breagy, Shannan                9 Ardee 3:33.90     8

    22   832 Leacy, Ciara  10      Ardee 3:36.30

    23   827 Manley, Amy  10    Parnell AC 3:48.20

    24   834 Callaghan, Joanne Glenmore 3:50.40

    25   841 Fussey, Niamh                10 St Peters    3:51.20

    26   812 Gardiner-Sheeran, Sop 10    Blackrock 3:51.90

    27   851 Mernagh, Niamh   9 St Peters    3:53.70

    28   821 Murray, Naoimh                 9 Dunleer     4:01.60

 

Event 5  Girls 1500 Meter Run CC Under 13

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1007 Fegan, Ciara  11   Armagh 5:47.20

      2   1026 Hogan, Sarah  12    Parnell AC 6:02.10          1

      3   1048 Byrne, Clara  12    Parnell AC 6:03.40          2

      4   1027 Horan, Zoe 12   Parnell AC 6:04.10                3

      5   1049 Maguire, Nianh  11 Monaghan Pho 6:08.10

      6   1008 Faulkner, Eilish  12 Blackrock    6:15.40      4

      7   1028 O'Grady, Eimear 12 Parnell AC  6:17.50      5

      8   1032 Kristensen, Grace  11 Tallaght   6:23.20      6

      9   1030 Henry, Ciara  11   Tallaght 6:28.90                7

    10   1035 Watson, Kirsty  12 Tallaght       6:32.30      8

    11   1033 Mc Clean, Anne Mari  12 Tallaght   6:33.30      9

    12   1018 Rogers, Grace 11   Dunleer 6:34.10              10

    13   1039 Mc Donald, Sinead Glenmore 6:35.10                      11

    14   1011 Thornton, Aoife 12 Blackrock    6:37.70    12

    15   1042 Mc Guinnes, Aibhe  11 St Peters    6:38.20

    16   817 Haak, Sarah  10   Dunleer 6:38.80              13

    17   1016 Mc Laughlin, Maria 11 Dunleer       6:41.80    14

    18   1051 Byrne, Catherine Dunleer 6:42.60                      15

    19   1029 Gaynor, Zara     12 Tallaght     6:43.70

    20   1006 Mc Guinness, Hazel 11 Ardee 6:44.50

    21   1044 Reece, Robyn                12 Tallaght     6:50.60

    22   1037 Breen, Niamh Glenmore 6:51.10                      16

    23   1010 O'Reilly, Niamh 11 Blackrock    6:58.10    17

    24   822 Rogers, Emily 10   Dunleer 7:00.10

    25   847 Mc Mahon, Caoimhe 10 St Peters 7:00.50

    26   1023 Baker, Eva 12   Parnell AC 7:02.30

    27   846 Mc Kenna, Olive      10 St Peters    7:10.60

    28   1031 Jones, Carol  11   Tallaght 7:15.10

    29   1038 Mc Collum, Terrie Glenmore 7:17.50                      18

    30   1034 Prior, Emma 12   Tallaght 7:17.90

    31   1009 Mc Cann, Sadhbh     11 Blackrock    7:18.90    19

    32   1040 O' Reilly, Mary Glenmore 8:04.70                      20

 

Event 7  Girls 3k Run CC Under 15

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1227 Johnson, Aisling 14 Tallaght       7:10.80      1

      2   1210 Fegan, Ashling              13 Armagh     7:24.90

      3   1226 Game, Rebecca              14 Tallaght       7:41.10      2

      4   1237 Corcoran, Jade   13 Tallaght       7:44.80      3

      5   1259 Fleming, Tessa   13 Monaghan Pho 7:51.60                4

      6   1219 Oliveira, Carla    14 Inatel  8:00.50

      7   1258 Treanor, Georgina  13 Monaghan Pho 8:06.50               5

      8   1255 Sewell, Aoife  14  Boyneac 8:07.80

      9   1241 Gissane, Aoibhinn 13 Monaghan Pho 8:24.80                6

    10   1217 Mc Donnell, Katie   13 Dunleer     8:28.80

    11   1209 Woods, Rebecca              14 Ardee 8:38.40

    12   1244 Maguire, Sinead 13 Monaghan Pho 8:45.60                7

    13   1250 Murphy, Shauna 14 Tallaght   8:58.90      8

    14   1235 Rice, Laura  Glenmore 9:07.80

    15   1252 O'Leary, Ciara   13 Tallaght     9:08.10

    16   1231 Woods, Sinead Glenmore 9:08.50

    17   1218 Rogers, Frances              13 Dunleer     9:13.50

    18   1238 Duffy, Ann Marie         13 St Peters    9:14.40

    19   1041 Buckley, Fiona  12 Dunboyne 9:16.60

    20   1236 Allen, Lisa 13  Bohermeen 9:24.90                9

    21   1246 Marley, Patricia 13 Bohermeen  9:28.10    10

    22   1254 Rennicks, Cliona 14 Bohermeen  9:52.70    11

    23   1245 Marley, Aisling 14 Bohermeen 10:02.40    12

    24   1046 Thornton, Margaret   12   St Peters 10:07.70

    25   1212 D'Arcy, Caoilfionn 13 Blackrock 10:11.30

    26   1230 Callaghan, Louise Glenmore 10:16.10

    27   1208 Mc Carron, Stacey   14 Ardee 10:33.30

 

Event 9  Girls 4k Run CC Under 17 / 19

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1612 Kruger, Cindy 16 Mpumalanga 15:03.70

      2   1640 Collins, Catherine           18 Star of the Sea 15:27.80              1

      3   1613 van Dyk, Elbe          17 Mpumalanga 15:41.00

      4   1616 Ryan, helen  15  St Peters 15:45.50

      5   1643 Fegan, Danielle              14 Armagh   16:00.90

      6   1608 Byrne, Caitriona            17 Blessington 16:16.30

      7   1644 Scally, Elaine 16 Loughrea 16:16.70

      8   1635 Kennedy, Sinead 14 Dunshaughlin 16:19.00

      9   1639 Timmins, Orla   17 Star of the Sea 16:21.70              2

    10   1615 Breagy, Shibhan              15 North Kingsto 16:39.60

    11   1624 Buckley, Laura  16 Dunboyne 16:53.50

    12   1633 O'Connor, Niamh   17 Glenmore 16:56.70

    13   1620 Hollywood, Sarah  18 Unattached 17:01.70

    14   1627 Mc Parlano, Sinead  16 Canon Burke 17:09.60              3

    15   1634 O'Hanlon, Blonagn 17 Tallaght 17:18.10

    16   1216 Lynch, Kelly  14   Dunleer 17:21.20

    17   1604 Ahern, Aislinn               15 Blackrock  17:22.10      4

    18   1637 Bull, Nicola                16 Star of the Sea 17:41.90              5

    19   1636 Dunne, Megan                15 Star of the Sea 17:43.40              6

    20   1605 Caraher, Louise  16 Blackrock  17:51.00      7

    21   1642 Kane, Ann Marie Unattached 17:55.60

    22   1607 Trainor, Nicole  15 Blackrock  18:03.30      8

    23   1630 O'Connor, Stacy 15 Tallaght   18:16.20

    24   1606 Roe, Aisling               15 Blackrock  18:27.20      9

    25   1645 Fegan, Orla 14 Canon Burke 18:43.10   10

    26   1641 Fegan, Sinead                15 Canon Burke 19:13.70            11

    27   1631 O'Hagan, Donnla 17 St Peters 21:21.60

    28   1646 Mc Guigan, Nicole   14 Canon Burke 22:43.10            12

    29   1638 Daly, Suzanne             17 Star of the Sea 22:43.50

 

Event 11  Women 6k Run CC International

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   212 Smith, Kim 23        Reebok 19:30.30

      2   216 Lesman, Justyna              25 Poland     20:53.20

      3   203 Enman, Kasie  25    Boston 21:20.40

      4   213 Thornhill, Debbie   23 ZAP    21:21.60

      5   219 Martin, Eimear                27 Sportsworld 21:24.50

      6   215 Zografos, Carrie 25 Boston    21:43.20

      7   201 Coffey, Charlie               24 Bristol & West 23:00.30

      8   206 Mc Donnell, Lora     21 Tallaght   24:26.70

      9   220 Walsh, Nicola Unattached 26:06.10

 

Event 13  Women 3k Run CC Masters

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   528 Evans, Donna                37 Monaghan Pho 11:32.10

      2   525 Finnegan, Geraldine   39   Dunleer 11:46.80

      3   516 Rodrigues, Elisa 39 Inatel  11:57.90

      4   526 Gunning, Linda  40 Bohermeen 12:32.20

      5   515 Reilly, Nuala 45 Drogheda 12:48.80

      6   507 Haak, Eilish  40 Drogheda 13:00.80

      7   501 Casas, Nicole                50 FSGT 13:07.80

      8   529 Waters, Mary Unattached 13:08.10

      9   523 Power, Josie   54 Fingallians 13:45.30

    10   503 Coffey, Maureen            56 Westbury Harri 14:07.30

 

 

 

 

 

Girls Team Results:

 

Girls Under 9                1.Blackrock                          10

 

Girls Under 11                1.Ardee                                  14

                                2.Blackrock                          22

 

Girls Under 13                1.Parnell                                 11

                                2.Tallaght                            30

                                3.Dunleer                               52

                                3.Blackrock                          52

                                5.Glenmore                          65

 

Girls Under 15                1.Tallaght                            14

                                2.Monaghan                         22

                                3.Bohermeen                       42

 

Girls Under17/19                1.Star of the Sea                   14

                                2.Blackrock                          28

                                3.Canon Burke                      36