Event 2  Boys 600 Meter Run CC Under 9

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   732 Mulligan, John      7 Monaghan Pho 2:04.30

      2   711 Holdcraft, Ben      8 Dunleer     2:10.60

      3   708 Mc Guigan, Aaron      7 Blackrock  2:11.50

      4   751 Keenan, Patrick Glenmore 2:12.60

      5   719 Reidy, Mark    8         Realt 2:12.90                1

      6   750 Rerricks, Conor Bohermeen 2:15.60

      7   702 Byrne, Killian                   8 Ardee 2:17.20

      8   723 Rice, Daniel Glenmore 2:18.50

      9   714 Ashfield, Kyle      8 Realt  2:19.30     2

    10   710 Cheshire, Shane    7 Dunleer     2:20.20

    11   715 Bergin, Killian                   8 Realt  2:21.10     3

    12   720 Sharky, Karl   8            Realt 2:22.60                4

    13   721 Sweeney, Sam       8 Realt  2:23.50

    14   716 Mc Ginn, Stephen       8 Realt  2:24.30

    15   717 Mc Mahon, Danile      8 Realt  2:25.40

    16   735 Fussey, Liam   St Peters 2:26.60

    17   722 Friel, Mark    7     Shimna 2:27.10

    18   734 Haak, Brendan                6 Unattached 2:27.50

    19   718 O'Donnell, Shane   8 Realt  2:27.80

    20   704 Lacey, Brendan                8 Ardee 2:29.10

    21   733 Byrne, Conor   8 Dunshaughlin 2:30.20

    22   706 Kavanagh, Darragh   8 Blackrock 2:30.60

    23   726 Floody, Aaron   8   Boyneac 2:34.20

 

Event 4  Boys 800 Meter Run CC Under 11

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   918 Fitzsimons, Shane  10 Mullingar 2:38.90

      2   904 Faulkner, Karl    10 Ardee 2:52.70     1

      3   903 Conlon, Patrick               10 Ardee 3:00.80     2

      4   917 Moorehouse, Jordan                10 Kildare      3:02.10

      5   952 Hetherington, Mark Monaghan Pho 3:04.70

      6   925 Hanlon, Aaron   9         Realt 3:06.20                3

      7   953 Byrne, Lorcan                10 Dunshaughlin 3:07.10

      8   932 Voster, Brendan                9 Realt  3:07.80     4

      9   911 Murphy, Ciaran   9 Blackrock    3:08.40      5

    10   935 Hudson, Alan   10   Tallaght 3:10.30                6

    11   924 Gallagher, Ciaran 10 Realt       3:10.60      7

    12   941 Malone, Ryan  Glenmore 3:10.90                      8

    13   914 Pinto, David Borges     10 Blackrock    3:12.90      9

    14   922 Dunne, Sean 10           Realt 3:13.40              10

    15   936 Morris, Killian                10 Tallaght       3:16.90    11

    16   930 Messayeh, Sam 10 Realt  3:20.80

    17   909 Whelan, Ciaran                10 Ardee 3:21.50   12

    18   920 Kinsella, Patrick                  9 Parnell AC 3:24.30

    19   940 Woods, Patrick Glenmore 3:25.20                      13

    20   926 Hurley, Kenneth                9 Realt  3:25.60

    21   713 Rogers, Mark    8    Dunleer 3:25.90

    22   921 Dolan, Adam 10        Realt 3:27.10

    23   939 Keenan, Thomas Glenmore 3:28.10                      14

    24   938 Mac Aktain, Ruari Glenmore 3:28.50                      15

    25   919 Doyle, Conor   9 Parnell AC 3:29.10

    26   905 Kearns, Glen     9       Ardee 3:30.60              16

    27   943 Mc Ginn, Shane Glenmore 3:31.10

    28   944 Reneghan, Pauric Glenmore 3:31.40

    29   937 Prior, Adam 10   Tallaght 3:33.50              17

    30   942 Malone, Conor Glenmore 3:34.40

    31   954 Mc Connell, Sean        9 Unattached 3:35.60

    32   910 Mc Cormac, Aharon 10 Blackrock    3:36.80    18

    33   913 O'Shea, Niall     9 Blackrock 3:37.80              19

    34   934 Fleet, Johnathan          10 Tallaght       3:38.50    20

 

Event 6  Boys 1500 Meter Run CC Under 13

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1117 Mc Donnell, Jake     11 Dunleer       5:29.80      1

      2   1121 Murray, Kevin  12 Dunleer       5:33.20     2

      3   1104 Faulkner, Barry 12 Ardee 5:34.20

      4   1124 O'Keeffe, Adam 11 Kildare      5:35.20

      5   1152 Mc Guire, Shane      11 Monaghan Pho 5:43.70

      6   931 Moloney, Peter 10 Realt  5:45.10     3

      7   1149 Quigley, Conaire 12 Boyneac    5:47.40

      8   1155 Sheridan, Ryan  12 Unattached 5:49.90

      9   1144 Hollywood, Aron  12 Dunleer   5:53.90      4

    10   1154 Donoghue, Keith 11 Dunshaughlin 5:55.90

    11   1111 Finnegan, Shane 11 Dunleer       5:56.30      5

    12   1131 Keane, Richard              11 Realt  6:00.80     6

    13   1110 Trainor, Glen     12 Blackrock  6:05.20

    14   1102 Bingham, Sam    11 Ardee 6:08.20

    15   1134 Murphy, Kurt   11 St Gerards 6:09.70

    16   1126 Doyle, Nial 12  Parnell AC 6:11.20

    17   1103 Duff, Patrick               11 Ardee 6:14.90

    18   1158 Downes, Charlie 11 Morning Star 6:17.80

    19   1140 Broughal, David 12 Douglas     6:18.30

    20   1119 Mc Grane, Leo         11 Dunleer     6:22.20

    21   1127 Driver, Mark  12    Parnell AC 6:22.90

    22   923 Ferris, Keith  10        Realt 6:23.70                7

    23   1132 Mc Cann, Adam       11 Realt  6:25.30     8

    24   1153 Byrne, Delcan                10 Dunshaughlin 6:26.90

    25   1133 Reynolds, Jack  11 Realt  6:28.10

    26   928 Mc Donnell, Conor  10 Realt  6:31.10

    27   1130 Duffy, Colum                11 Realt  6:35.40

    28   927 Keogh, Gary  10        Realt 6:37.60

    29   1143 Guilda, Graham              12 Boyneac    6:37.90

    30   1146 Murray, Jack     12 Bohermeen 6:44.40

    31   1107 Fee, Stephen              12 Blackrock  6:46.50

    32   1156 Mc Geough, Seamus 10 Newry City 6:54.20

    33   1128 Kinsella, Sean    12 Parnell AC 7:05.50

    34   1151 Sewell, Eoin 12     Boyneac 7:17.30

    35   1106 D'Arcy, Andrew 11 Blackrock  7:21.70

    36   1136 Oliver, William              12 Tallaght     7:35.90

 

Event 8  Boys 3k Run CC Under 15

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1328 Fitzsimons, Peter   14 Tallaght 10:31.00      1

      2   1345 Mc Anallen, M        13 St Joseph  10:39.10      2

      3   1367 Lambe, Lorcan                13 Garrick    11:01.30

      4   1334 O'Reilly, Mathew Glenmore 11:11.50

      5   1306 Kearns, Karl 14          Ardee 11:13.50              3

      6   1366 Mc Donnell, Jack     12 Monaghan Pho 11:14.60

      7   1313 Doolan, Sean      14 Douglas     11:17.30      4

(Event 8  Boys 3k Run CC Under 15)

           Name   Age              Team           Finals

 

      8   1326 Connolly, Brian 14 Tallaght     11:23.60      5

      9   1330 Hennessy, Eoghan 14 Tallaght 11:42.10      6

    10   1309 Roe, Vincent              13 Blackrock 11:43.90

    11   1324 Bolger, Leigh  14   Tallaght 11:49.40              7

    12   1316 O'Reily, Andrew 14 Douglas 11:51.50      8

    13   1331 Holmes, Philip   14 Tallaght   11:51.90

    14   1359 Rennicks, Darragh  14 Bohermeen 11:57.60

    15   1304 Cunningham, Mark 13 Ardee    12:01.90      9

    16   1362 Sloan, David 14     Canon Burke 12:03.60   10

    17   1315 O'Keefe, David  13 Douglas     12:05.50    11

    18   1340 Cox, Mark  14     Canon Burke 12:09.40   12

    19   1356 O'Rourke, A      13 St Joseph  12:12.00    13

    20   1368 Cunningham, Dean 13 Garrick 12:13.30

    21   1329 Forrester, Niall  14 Tallaght   12:15.90

    22   1321 Fitzsimons, Alan 13 Mullingar 12:22.90

    23   1311 Cronin, Fionn 13   Douglas 12:23.70            14

    24   1314 Kidney, John     14 Douglas   12:25.40

    25   1335 White, Shane Glenmore 12:25.90

    26   1339 Coyle, John   13 St Joseph 12:29.90            15

    27   1350 Muldoon, C       13 St Joseph  12:30.40    16

    28   1337 Burke, M 13  St Joseph 12:42.20

    29   1346 Mc Ardle, Liam        14 Canon Burke 12:47.70            17

    30   1305 James, Eogan 13      Ardee 12:57.10            18

    31   1303 Byrne, Adam 13      Ardee 12:57.50            19

    32   1347 Mc Connel, D          13 St Joseph 12:57.90

    33   1336 Bodie, John   14   Tallaght 13:06.80

    34   1322 Breagy, Conor 14      North Kingsto   13:18.70

    35   1352 Murray, Keith   14 Bohermeen 13:34.30

    36   1353 Mc Cartan, Niall      14 Canon Burke 14:28.10            20

    37   1308 Whelan, Padraig 13 Ardee 15:10.70

 

Event 10  Boys 4k Run CC Under 17 / 19

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   1412 Costa, Filipe 16       Inatel 12:49.40

      2   1405 Mc Daid, Erin          17 Armagh   12:53.50

      3   1414 Mtsweni, Pat     16 Mpumalanga 12:58.30

      4   1429 Fitzsimons, Robert 16 Tallaght 12:58.90

      5   1413 Koch, Johan 17 Mpumalanga 12:59.40

      6   1461 Callaghan, Eoin  18 Star of the Sea 13:11.10

      7   1423 Ward, David 18    Ronhill 13:19.50

      8   1320 O'Brien, David   14 Dunleer     13:20.20      1

      9   1431 Lieghio, Anthony   16 Tallaght 13:22.40

    10   1415 Burns, Brandon             15 North Kingsto 13:24.00              2

    11   1410 Hoey, Mark  17   Dunleer 13:29.30              3

    12   1404 Kerr, Shane 16   Armagh 13:30.90

    13   1318 Lambe, David 14   Dunleer 13:31.20              4

    14   1457 Fitzmaurice, David 14 Dunshaughlin 13:33.50

    15   1451 Rowan, Eoin 15 North Silgo 13:40.30

    16   1416 Craven, Patrick               17 North Kingsto 13:43.00              5

    17   1452 Ryan, Simon 17  Boyneac 13:55.50

    18   1425 Davies, Mark  17  Swansea 14:09.20

    19   1317 Clinton, Declan  14 Dunleer     14:14.10      6

    20   1446 Murphy, Darren 17 St Peters  14:38.00

    21   1460 Mc Kenna, Ciaran    15 Star of the Sea 14:44.20

    22   1439 Collins, Brian  16   Douglas 14:52.50

    23   1418 White, Owen 15      North Kingsto     14:56.10      7

    24   1458 Collins, Peter  16     Star of the Sea     15:01.60

    25   1453 Sheerin, David   17 Boyneac  15:02.30

    26   1442 Gogerty, C         16 St Joseph  15:03.00      8

    27   1448 O'Connell, D      16 St Joseph  15:04.30      9

    28   1417 Moening, Jerry  17 North Kingsto 15:10.70            10

    29   1440 Darby, S 16   St Joseph 15:31.60            11

    30   1420 Gahan, Dean  15    Parnell AC 15:34.60

    31   1447 Murphy, C        16 St Joseph  15:43.00    12

    32   1464 Gibbons, Stephen  15 Unattached 16:49.20

    33   1409 Carroll, Mark  17   Dunleer 16:50.20

    34   1455 Stephenson, B   16 St Joseph 18:09.50

    35   1463 Reed, Christopher       15 Parnell AC 18:37.30

 

Event 12  Men 6k Run CC International

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   77 Power, Seamus               34 Kilmurray 17:37.20

      2   39 Mc Alister, Joe        24 St. Malacl 17:44.20

      3   47 Orlov, Alexander           24 Russia       17:45.70      1

      4   45 O'Dowd, Matthew            28 Swindon  17:51.50

      5   19 Driscoll, Joseph               25 ZAP   17:53.40

      6   37 Kipngetuny, Jackson              26 Kenya     17:56.60

      7   20 Farnosov, Andreymr          25 Russia       18:02.40      2

      8   36 Kiplagat, Charles               27 Kenya     18:04.60

      9   59 Zatonskiy, Andrey 24 Russia   18:16.70      3

    10   60 Moleshioa, Seun 19 Mpumalanga 18:26.70

    11   2 Anishchenko, Stanislav            24 Russia       18:27.20      4

    12   35 King, Kyle   23        ZAP 18:27.50

    13   85 Monrahan, Mark 19 Lee Vaile 18:28.20

    14   28 Jones, Jordan                23 USA   18:29.80

    15   52 Ryan, Paul 24        Reebok 18:34.50

    16   5 Bialka, Jason  25    Boston 18:46.60

    17   23 Hesch, Christian            26 NIKE 18:52.70

    18   61 Brooks, John   30 Rathfarnham 18:59.30

    19   50 Rodgers, David 31    Ronhill 19:04.80              5

    20   1 Almeida, Alcino                37 Inatel  19:18.20

    21   13 Carrie, David John        27 Dunleer     19:25.00      6

    22   21 Gilroy, Robert                28 Ronhill      19:30.00      7

    23   63 Byrne, David 32      Liffey 19:36.50

    24   44 Munro, Ian Watson        21 Ronhill      19:40.10      8

    25   41 Mitchell, Teddy                32 USA   19:57.50

    26   6 Brady, Leroy 27   Armagh 19:59.30

    27   84 Scully, Evan   18        DSD 20:00.30

    28   14 Cellier, David 33      FSGT 20:02.60

    29   9 Burns, Eugene               27 Dunleer     20:20.90      9

    30   48 Roberts, Mark  33  Swansea 20:26.90

    31   69 Croal, Derek 25 Bohermeen 20:33.30    10

    32   34 Kileen, P.J. 27        Dunleer 20:37.30            11

    33   1426 Jones, Gareth                18 Swansea  20:41.80

    34   68 Coffey, David 23 Bohermeen 20:45.10    12

    35   53 Sherlock, Keith  31   Tallaght 20:49.80            13

    36   29 Kealey, Joseph               24 Ronhill      20:55.70    14

    37   80 Vaughan, David 26 Unattached 21:01.50

    38   71 Gill, John 32 Bohermeen 21:17.50            15

    39   12 Carpenter, Sean 27 Dunleer     21:18.80    16

(Event 12  Men 6k Run CC International)

           Name   Age              Team           Finals

 

    40   89 Rerricks, Blaine Bohermeen 21:37.70                    17

    41   66 Casey, Eddie  30 Bohermeen 21:53.10

    42   371 Mc Gonigle, Ronan Dundrum 22:06.60

    43   1428 Fakorede, Bion  18 Tallaght     22:12.00    18

    44   17 Davies, Steven                21 Swansea  22:22.00

    45   72 Gill, Thomas              33 Bohermeen 22:25.40

    46   3 Barcoe, Colm  30   Tallaght 22:34.80            19

    47   73 Hudson, Karl 19       Tallaght 22:47.40            20

    48   92 Mulligan, Mick  45   Dunleer 22:49.30

    49   83 Meehan, Tim Dunleer 22:58.10

    50   43 Muldoon, Christopher       19 Armagh   23:34.70

    51   79 Vahey, David 22 Bohermeen 23:42.40

    52   88 Gorman, John   Unattached 23:43.80

    53   87 Muldoon, Padraig               39 Armagh   24:46.50

    54   8 Breagy, Derek 35      Ardee 25:02.80

    55   90 Walsh, Eamon                35 Donore    26:16.90

    56   86 Smith, Anthony            18 Bobermeen 28:16.10

    57   94 Carroll, Ian Pat               45 Dunleer   28:16.60

    58   18 Dawson, Derek 29   Tallaght 30:05.60

    59   70 Farrell, Conor 22 Bohermeen 30:09.10

 

Event 14  Men 3k Run CC Masters

           Name   Age              Team           Finals

 

      1   308 Byrne, Mick  44      Sliabh 9:39.10                1

      2   316 Douair, Liamine              42 FSGT 9:39.90     2

      3   302 Araujo, Jose 45           Inatel 9:41.40                3

      4   373 Mangan, Paddy                43 Dunshaughlin 9:42.50

      5   301 Alves, Eugenio              45 Inatel  9:49.10     4

      6   369 Leacy, mark   41      South O'Hanlo      9:58.10      5

      7   376 Mc Evilly, Martin    55 Galway City 10:05.40

      8   366 Clarke, Dermot              42 Bohermeen 10:12.90      6

      9   351 Shorten, Desie  48   Tallaght 10:17.70              7

    10   375 Kearns, Delclan               44 Civil Service 10:20.70

    11   327 Kerr, Dermot              46 Armagh     10:23.30      8

    12   335 Murphy, Billy   41 Tallaght     10:23.80      9

    13   353 Skeffington, Danny 40 Drogheda 10:26.10

    14   364 Callan, Joseph               40 South O'Hanlo 10:28.50            10

    15   372 Synnott, Jimmy                43 Sliabh 10:31.40   11

    16   345 Porter, Billy   41      Sliabh 10:34.10            12

    17   362 Rennicks, Colm 51 Bohermeen 10:35.00    13

    18   336 Nicolafrencesco, Rola 51         FSGT 10:36.00            14

    19   341 Oliveira, Joao 47          Inatel 10:37.00            15

    20   332 Morgan, Bernie                50 Armagh     10:38.00    16

    21   304 Bonvarlet, Patrick  44 FSGT    10:39.00    17

    22   328 Koch, Hein   47 Mpumalanga 10:40.00

    23   326 Kerr, Denis 42   Armagh 10:41.00            18

    24   377 Butler, John   52       West Limerick  10:42.00

    25   363 Byrne, Declan                40 Bohermeen 10:43.00    19

    26   311 Clarke, Gary  54   Tallaght 10:44.00            20

    27   323 Haddock, Martin 43 Tallaght 10:45.00

    28   352 Simard, Samuel               42 FSGT 10:46.00

    29   356 Walczak, Richard 53 FSGT  10:47.00

    30   360 Fitzsimmons, Patsy 50  Vet 0/50 10:48.00

    31   333 Muldoon, Cormac  47 Armagh 10:49.00

    32   317 Duffy, R 55   North East 10:50.00

    33   320 Fitzsimons, Ray 46 Tallaght   10:51.00

    34   380 Haak, Joseph Drogheda 10:52.00

    35   359 Cooney, Sean 64         South O'Hanlo    10:53.00    21

    36   321 Gailhot, Alain  57      FSGT 10:54.00

    37   361 Mc Geogh, Kevin     53 Bohermeen 10:55.00

    38   378 Duffy, Christopher Vet 0/50 10:56.00

    39   379 Taylor, Earl Dunleer 10:57.00

 

 

 

Team Scores:

 

Boys Under 9;      1. Realt Na Mara Boys  10

 

Boys Under 11:                  1.Realt Na Mara                      24

                                2.Ardee                                  31

                                3. Glenmore                               50

                                4. Blackrock                               51

                                5. Tallaght                 54

 

Boys Under 13:                1.Dunleer                               12

                                2. Realt Na Mara                 24

 

Boys Under 15:                1.Tallaght                            19

                                2.Douglas Community                37

                                3.St Joseph’s                                46

                                4. Ardee                                 49

                                5. Canon Burke                      59

 

Boys Under17/19                1.Dunleer                               14

                                2.North Kingstown                24

                                3.St Joseph’s                                40

 

International                1.Russia                                 10

                                2.Ronhill                                34

                                3.Dunleer                               42

                                4.Bohermeen                       54

                                5.Tallaght                            70

 

Masters                 1.Inatel                                   22

                                2.Sliabh                                  24

                                3.FSGT                                   33

                                4.Tallaght                            36

                                4. South O’Hanlon                36

                                6. Bohermeen                            38

                                7. Armagh                  42