Mens Senior Open Race
Pos No Forename Surname Club/Country Times Pos No Forename Surname Club/Country Times
1 88 Robert Whalley England 17 36 41 162 A McKee Annadale Striders 21 17
2 161 Isaac Kimuge Kenya 17 50 72 86 Derek Breagy Ardee & District 27 18
3 9 Michal Bartoszak Biegus Wreczyca 17 52 24 2 Leroy Brady ARMAGH AC 19 50
4 160 Charles Kiplagat Kenya 17 56 6 7 Dmitriy Safronov Atlas Russia 18 4
5 79 Sam Haughian WSE Hounslow, GBR 18 1 3 9 Michal Bartoszak Biegus Wreczyca 17 52
6 7 Dmitriy Safronov Atlas Russia 18 4 35 11 Kevin Reilly Bohermeen AC 20 43
7 158 Christian Hesch USA 18 17 36 12 John Gill Bohermeen AC 20 50
8 31 Damian Kallabis LC Rothaus Breisgau 18 18 38 14 Brian Reilly Bohermeen AC 21 4
9 89 Mike Coleman England 18 28 154 45 17 Dermot Clarke Bohermeen AC 21 25
10 33 David Wardle London Irish 18 35 50 15 Thomas Gill Bohermeen AC 22 0
11 73 Phillip Sly Thames Hare & Hounds, UK 18 50 55 124 Colm Rennicks Bohermeen AC 22 32
12 159 Roland Lavallee USA 18 53 66 171 John Glynn Bohermeen AC 25 34
13 22 David Rodgers Cambuslang Ronhill 18 55 239 68 16 David Vahey Bohermeen AC 25 56
14 51 Sipho Ngomane South Africa 18 59 74 19 Conor Farrell Bohermeen AC 27 23
15 50 Doctor Mtsweni South Africa 19 1 13 22 David Rodgers Cambuslang Ronhill 18 55
16 49 July Mashego South Africa 19 2 28 25 Robert Malseed Clonliffe Harriers 20 3
17 45 Mario Silva Portugal 19 20 60 166 P Smith Drogheda & District 23 18
18 44 Antonio Magalhaes Portugal 19 27 27 83 David Carrie Dunleer AC 20 0
19 46 Alcino Almeida Portugal 19 33 34 82 Eugene Burns Dunleer AC 20 42
20 172 P Fleming Rathfarmham 19 34 37 85 Darragh Greene Dunleer AC 21 0
21 80 Loïc Hélin Vlierzele Sportief 19 37 144 46 81 Colin Robinson Dunleer AC 21 28
22 76 Luke Northall Wales 19 40 48 84 Sean Carpenter Dunleer AC 21 33
23 100 Eugenio Alves Portugal 19 47 52 157 A Caffrey Dunleer AC 22 20
24 2 Leroy Brady ARMAGH AC 19 50 58 164 Mick Mulligan Dunleer AC 23 4
25 34 Russell Maddams London Irish 19 54 233 75 163 Ian Carroll Dunleer AC 30 48
26 61 Mark Roberts Swansea Harriers 19 58 39 27 Ioan Pavel Moisa Elite Athletes 21 7
27 83 David Carrie Dunleer AC 20 0 59 28 Alexandru Radea Elite Athletes 23 8
28 25 Robert Malseed Clonliffe Harriers 20 3 1 88 Robert Whalley England 17 36
29 54 Hendrick Setuke South Africa 20 5 15 9 89 Mike Coleman England 18 28
30 142 Manuel Ribeiro Portugal 20 11 51 30 Vincent Talmasse France 22 7
31 37 John Creane London Irish 20 13 67 29 Guillaume Lemay France 25 51
32 101 Jose Olivera Portugal 20 24 2 161 Isaac Kimuge Kenya 17 50
33 60 Paul Griffiths Swansea Harriers 20 28 4 160 Charles Kiplagat Kenya 17 56
34 82 Eugene Burns Dunleer AC 20 42 8 31 Damian Kallabis LC Rothaus Breisgau 18 18
35 11 Kevin Reilly Bohermeen AC 20 43 10 33 David Wardle London Irish 18 35
36 12 John Gill Bohermeen AC 20 50 25 34 Russell Maddams London Irish 19 54
37 85 Darragh Greene Dunleer AC 21 0 31 37 John Creane London Irish 20 13
38 14 Brian Reilly Bohermeen AC 21 4 47 42 Jim Knowles North Kingstown Track Club 21 30
39 27 Ioan Pavel Moisa Elite Athletes 21 7 56 40 Nate Fuller North Kingstown Track Club 22 37
40 165 P Kilgannon Sportsworld 21 14 17 45 Mario Silva Portugal 19 20
41 162 A McKee Annadale Striders 21 17 18 44 Antonio Magalhaes Portugal 19 27
42 62 Steve Richards Swansea Harriers 21 17 54 19 46 Alcino Almeida Portugal 19 33
43 65 KEITH SHERLOCK TALLAGHT AC 21 23 23 100 Eugenio Alves Portugal 19 47
44 58 Gareth Davies Swansea Harriers 21 24 30 142 Manuel Ribeiro Portugal 20 11
45 17 Dermot Clarke Bohermeen AC 21 25 85 32 101 Jose Olivera Portugal 20 24
46 81 Colin Robinson Dunleer AC 21 28 49 144 Manuel Ribeiro Portugal 21 43
47 42 Jim Knowles North Kingstown Track Club 21 30 53 147 Manuel Ribeiro Portugal 22 26
48 84 Sean Carpenter Dunleer AC 21 33
49 144 Manuel Ribeiro Portugal 21 43 65 140 Manuel Ribeiro Portugal 25 8
50 15 Thomas Gill Bohermeen AC 22 0 73 117 Jose Olivera Portugal 27 20
51 30 Vincent Talmasse France 22 7 20 172 P Fleming Rathfarmham 19 34
52 157 A Caffrey Dunleer AC 22 20 14 51 Sipho Ngomane South Africa 18 59
53 147 Manuel Ribeiro Portugal 22 26 15 50 Doctor Mtsweni South Africa 19 1
54 8 Andrey Zatonskiy Atlas Russia 22 31 45 16 49 July Mashego South Africa 19 2
55 59 Matt Kinnane Swansea Harriers 22 31 29 54 Hendrick Setuke South Africa 20 5
56 124 Colm Rennicks Bohermeen AC 22 32 40 165 P Kilgannon Sportsworld 21 14
57 40 Nate Fuller North Kingstown Track Club 22 37 26 61 Mark Roberts Swansea Harriers 19 58
58 156 James Crowley TALLAGHT AC 22 54 33 60 Paul Griffiths Swansea Harriers 20 28
59 164 Mick Mulligan Dunleer AC 23 4 42 62 Steve Richards Swansea Harriers 21 17
60 28 Alexandru Radea Elite Athletes 23 8 145 44 58 Gareth Davies Swansea Harriers 21 24
61 166 P Smith Drogheda & District 23 18 54 59 Matt Kinnane Swansea Harriers 22 31
62 63 COLM BARCOE TALLAGHT AC 23 22 62 57 Steve Davies Swansea Harriers 23 40
63 57 Steve Davies Swansea Harriers 23 40 43 65 KEITH SHERLOCK TALLAGHT AC 21 23
64 64 KARL GERAGHTY TALLAGHT AC 24 42 57 156 James Crowley TALLAGHT AC 22 54
65 120 Christy Reilly TALLAGHT AC 24 53 61 63 COLM BARCOE TALLAGHT AC 23 22
66 140 Manuel Ribeiro Portugal 25 8 224 63 64 KARL GERAGHTY TALLAGHT AC 24 42
67 171 John Glynn Bohermeen AC 25 34 64 120 Christy Reilly TALLAGHT AC 24 53
68 29 Guillaume Lemay France 25 51 69 155 Tony Kega TALLAGHT AC 26 29
69 16 David Vahey Bohermeen AC 25 56 70 95 Darren Cranston TALLAGHT AC 26 31
70 155 Tony Kega TALLAGHT AC 26 29 71 69 Bion Fakerede TALLAGHT AC 27 14
71 95 Darren Cranston TALLAGHT AC 26 31 74 117 Ray Fitzsimons TALLAGHT AC 27 20
72 69 Bion Fakerede TALLAGHT AC 27 14 11 73 Phillip Sly Thames Hare & Hounds, UK 18 50
73 86 Derek Breagy Ardee & District 27 18 7 158 Christian Hesch USA 18 17
74 117 Ray Fizsimons TALLAGHT AC 27 20 12 159 Roland Lavallee USA 18 53
75 19 Conor Farrell Bohermeen AC 27 23 21 80 Loïc Hélin Vlierzele Sportief 19 37
76 163 Ian Carroll Dunleer AC 30 48 22 76 Luke Northall Wales 19 40
International Team Result 5 79 Sam Haughian WSE Hounslow, GBR 18 1
1 England 15 points
2 South Africa 45 points
3 Portugal 54 points Ireland
Club Awards
Club Result Development award / 8finishers 8 finishers
1 Dunleer 144 points First
2 Swansea Hrs. 145 points
2 Bohermeen 154 points Second
3 Tallaght AC 224 points Third